Leading Manufacturer of vertical canned motor pump for liquid chlorine application and canned motor pump for chlorine application from Vasai.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Power | 10 HP |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Material | Stainless Steel |
| Head | 60 |
| Max Flow Rate | 200LPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Pressure Range Psi | 28 Psi |
| Voltage | 415 |
| Capacity | 1200 LPH |
| Power Source | Electric |
| Color | Blue (Base) |
| Size/Dimension | 3x2 ft (HxW) |
| Speed | 1700 rpm |
| Finish Type | Colour Coated |
| Material Grade | SS304 |
₹ 310000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow rate(m3/hr) | 1000 |
| Brand | Flowdyne |
| Power | 5 HP |
| Capacity | 40 LPM |
| Head | 100 M |
| Material | SS316 |
| Voltage | 440 V |
| Liquid Temp | 120 DEG C |
| Usage/Application | CHLORINE |
| Country of Origin | Made in India |
Bilal Saifee (CEO)
Flowdyne Enterprises
Unit No.1, Shreeeji Industrail Estate, Sativali Road, Vasai East, Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India