Providing you the best range of canned motor pumps for cold storage, circulation ammonia liquid pump, liquid ammonia canned motor pump, canned motor pump for sea food industries, nh3 ammonia multistage canned motor pump and canned motor pump for ice cream industries with effective & timely delivery.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Capacity | 5 Ton |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Multi Door |
| Deals in | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Power | 10 HP |
| Head | 100 Meter |
| Usage/Application | Flowdyne |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 100 |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Head | 20 Meter |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 420 V |
| Color | Blue |
| Discharge Pressure | 23.7 psi |
| Power Source | Electric |
| Pump Size | 2x1x1.5 ft (LxWxH) |
| Material Grade | SS304 |
| Finish Type | Colour Coated |
| Capacity | 1200 LPH |
| Product Flow Rate | 600 m3/hr |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 250 |
| Power | 10 HP |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Max Flow Rate | 80 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Discharge Range | 100 LPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | Multistage, Pump |
| Voltage | 415 |
| Brand | Flowdyne |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 litres/hour |
| Usage/Application | Cold Storage, Beverage Plant, Ice cream plant |
| Material | Mild Steel |
| Machine Body Material | MS |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 250 |
| Power | 10 HP |
| Max Flow Rate | 80 |
| Installation Service | Yes |
| Brand | Flowdyne Enterprises |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 100 |
| Horse Power | 500 HP |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 80 |
| Discharge Pressure | 80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 100 |
| Max Flow Rate | 50LPH |
| Power | 10 HP |
| Head | 150 Meter |
| Brand | Flowdyne |
| Usage/Application | Ammonia |
| Material | SS / MS |
| Country of Origin | Made in India |
Bilal Saifee (CEO)
Flowdyne Enterprises
Unit No.1, Shreeeji Industrail Estate, Sativali Road, Vasai East, Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India