We are a leading Manufacturer of high temperature melting canned pump and high melting canned motor pump from Vasai, India.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Stages | Single Stage |
| Application/Usage | For Oil and Gas Industry |
| Material | CF- 8M |
| Capacity | 10 m3/hr |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Head | Round |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Agriculture |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Pump |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Size | 3x1 ft (LxH) |
| Color | Silver |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 V |
| Finishing | Powder Coated |
| Material Grade | A36 |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Flow Rate | 80m3/hr |
Bilal Saifee (CEO)
Flowdyne Enterprises
Unit No.1, Shreeeji Industrail Estate, Sativali Road, Vasai East, Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India