Prominent & Leading Manufacturer from Vasai, we offer sh canned motor pump for monomer, canned motor pump for chemicals, stainless steel canned motor pump and api- 685 design sealless canned motor pump.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Power | 1 kW |
| Engine Horsepower | 5 HP |
| Engine Type | Electric Engine |
| Max Flow Rate | 25 LPM |
| Number Of Poles | 2 |
| Material | SS316 |
| Voltage | 440V |
| Color | Blue |
| Bearing Type | Bush Bearing |
| Pump Type | Canned motor Pump |
| Winding | Copper |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow rate(m3/hr) | 100 |
| Brand | Flowdyne |
| Material | SS316, Hast C276, etc |
| Head | 80 |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow Rate | 100 LPH |
| Discharge Range | 20 LPM |
| Pressure Range | 40 Bar |
| Usage/Application | Oil and Gas Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Flow rate(m3/hr) | 200 |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Stages | Single Stage |
| Material | Stainless steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 100 Piece
Bilal Saifee (CEO)
Flowdyne Enterprises
Unit No.1, Shreeeji Industrail Estate, Sativali Road, Vasai East, Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India