Providing you the best range of canned motor pump for epoxy, reverse circulation type canned motor pump, canned motor pump for special chemical, reverse circulation pumps and canned motor pump for hydrochloric acid (hcl) with effective & timely delivery.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow rate(m3/hr) | 100 |
| Brand | Flowdyne |
| Material | SS316L |
| Voltage | 380V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Steel |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Head | Round |
| Color | Green |
| Frequency | 50 Hz |
| Material Grade | SG IRON |
| Max Capacity | 1 to 30 m3/hr |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Product Flow Rate | 400 m3/hr |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Brand | Flowdyne |
| Material | SS316 |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 1500 |
| Power | 3 HP |
| Head | 20 Meter |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 300 LPM |
| Power | 1 to 20 HP |
| Head | 80 |
| Material | SS, WCB |
| Capacity | 40 |
| Pressure | 50 kg/cm2 |
| Speed | 2900 |
| Temperature | 200 deg C |
| Voltage | 415 |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Flowdyne |
| Country of Origin | Made in India |
Bilal Saifee (CEO)
Flowdyne Enterprises
Unit No.1, Shreeeji Industrail Estate, Sativali Road, Vasai East, Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India