We are a leading Manufacturer of hydrogen canned motor pump for 30% koh, canned motor pumps for lye liquid application handling, electrolyzer canned motor pump, canned motor pumps for green hydrogen generation and canned motor pump for electrolyzer unit. from Vasai, India.
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Head | Round |
| Color | Green (Base) |
| Frequency | 50 Hz |
| Pump Size | 1.5x1x2 ft (LxWxH) |
| Max Capacity | 1000 LPH |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Finish Type | Powder Coated |
| Product Flow Rate | 10.5 m3/h |
This type of pump is used for easy to vaporize liquid such as liquified gases. The closed loop line from the discharge side of pump casing to the back of the rear bearing maintains a high pressure inside the motor chamber, which eliminated the need of reverse circulation piping?
Applications : Basic design of FLOWDYNE Canned Motor Pumps with a solid shaft for a wide variety of applications and the ability to condition circulated fluid.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Power | 2 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Head | 20 Meter |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow Rate(LPM) | 200 LPM |
| Stages | Single Stage |
| Motor Phase | Three Phase |
| Head | 25 m |
| Application/Usage | For Chemical Process & Pharmaceutical Industry |
| Pump Type | Canned Motor Pump |
| Material | Mild Steel |
| Size | 2x1x1.5 ft (LxWxH) |
| Capacity | 1200 LPH |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Pressure | 40 Bar |
| Voltage | 240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Blue (Base) |
| Finishing Type | Colour Coated |
| Material Grade | A36 |
| Product Flow Rate | 100 m3/h |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow rate(m3/hr) | 1000 |
| Material | SS316L |
| Brand | Flowdyne |
| Head | 80 |
| Usage/Application | KOH, LYE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 250m3/hr |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow rate(m3/hr) | 1000 |
| Brand | Flowdyne |
| Material | SS316 |
| Phase | 3 |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bilal Saifee (CEO)
Flowdyne Enterprises
Unit No.1, Shreeeji Industrail Estate, Sativali Road, Vasai East, Satiwali, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India